Подільська розшивка. Рубцювання

Подільська розшивка. Рубцювання
Автор: Ліщинська-Кравець Галина

Характерним змережувальним швом, який широко використовувався для зшивання деталей одягу на Поділлі, була подільська розшивка. Це узагальнена назва декількох прийомів змережування петельними та штопальними швами, які, по-різному компонуючись між собою, утворювали орнаментальні ажурні смуги своєрідної конфігурації.

Послідовність виконання шва складається з двох етапів: підгину зрізів деталей сорочки та власне змережування. Зауважимо, що у цьому майстер-класі ми акцентуємо увагу на рубцюванні.

Підгин деталі виконувався шляхом підшивання рубців з виворітного боку. Один із способів – підшивання одинарним прутиком:

Підгин деталі за допомогою одинарного прутика

Для надання шву додаткового декоративного ефекту та довершеності, рубець з лицевого боку оздоблювали мережкою одинарний прутик.

Оздоблення рубця за допомогою одинарного прутика Оздоблення рубця за допомогою одинарного прутика

З виворітного боку завершений рубець має такий вигляд:

Вигляд рубця з виворітного боку

Складаючи дві підготовлені таким способом деталі на відстані 1-1,5см та виконують розшивку, закріплюючи її до рубця подвійною повітряною петлею:

Деталі, підготовані до виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки Виконання подільської розшивки

Завершене змережування має такий вигляд:

Подільська розшивка - вигляд готового змережування Подільська розшивка - вигляд готового змережування

Виворітний бік змережувального шва:

Подільська розшивка - вигляд з виворітного боку

Це один з різновидів подільської розшивки.