Буковинська “цирка”

Буковинська “цирка”
Автор: Ліщинська-Кравець Галина

Під назвою “цирка” слід розуміти комплекс швів, що відносяться до різних груп: лічильна гладь пряма і коса, качалочки, хрестикові шви, вирізування. Цими швами оздоблювали усі деталі сорочок, поєднуючи з вишивкою хрестиком, гладдю, бісером.

Послідовність вишивання:

1. Швом “качалочка” обшивають контури глухих елементів композиції, а також увесь її периметр. По периметру композиції часто вишивають зубці прямою лічильною гладдю, що надає орнаменту особливої витонченості. Цей етап вишивання основний, оскільки від його правильного розрахунку та виконання залежить вся подальша робота.

2. Відповідно до орнаменту заповнюють глухі елементи композиції, використовуючи при цьому найрізноманітніші глухі лічильні шви: гладдєві, хрестикові та ін.

3. Підрізають нитки основи і піткання для виконання сітки. Робота вимагає неабиякої обережності та старанності.

4. Вишивають сітку, обкручуючи її звичайними навивальними стібками за принципом виконання філейної сітки. Слід зауважити, що з виворітного боку вишивки на перехресті ниток сітки повинні утворитися хрестики, які утримують конструкцію у правильному положенні і запобігають її деформуванню.

У поєднанні з вишиванням хрестиком "цирка" виконується аналогічно: